Abridged timetable
Tuesday April 30th
18.30-20.00 |
Early registration |
Wednesday May 1st
8.15-8.55 |
Registration |
8.55-9.05 |
Welcome talk |
9.05-9.55 |
Plenary talk 1 (Mark Broom) |
9.55-10.45 |
Plenary talk 2 (Minus van Baalen) |
10.45-11.20 |
Coffee break |
11.20-13.00 |
Contributed talks
(session1) |
13.00-14.20 |
Lunch break |
14.20-16.00 |
Contributed talks
(session 2) |
16.00-16.30 |
Coffee break |
16.30-17.50 |
Minisymposium: ‘Modelling nongenetic inheritance I' ; Minisymposium: ‘Modelling social learning and cultural evolution’ |
18.00-19.45 |
Poster session and reception |
Thursday May 2nd
9.00-9.50 |
Plenary talk 3
(Mike Boots) |
9.50-10.40 |
Plenary talk 4 (Andy White) |
10.40-11.10 |
Coffee break |
11.10-13.10 |
Minisymposium ‘Evolution in host-parasite interactions and
immunity’ |
13.10-14.30 |
Lunch break |
14.30-15.20 |
Plenary talk 5
(Eva Kisdi) |
15.30-16.30 |
Minisymposium: ‘Modeling nongenetic
inheritance II' ; Minisymposium: ‘Modelling cancer
evolution’ |
15.35-16.35 |
Contributed talks (session 3A) Contributed talks (Session 3B) |
17.35-18.05 |
Coffee break |
18.05-19.00 |
Honorary Lecture (Hans Metz) |
Friday May 3rd
9.00-9.50 |
Plenary talk 6
(Alexander
Gorban) |
10.00-11.00 |
Contributed talks (Session 4A) Contributed talks (Session 4B) |
11.00-11.30 |
Coffee break |
11.30-12.20 |
Plenary talk 7
(John McNamara) |
12.20-13.10 |
Plenary talk 8 (Larissa Conradt) |
13.10-14.30 |
Lunch break |
14.30-16.50 |
Contributed talks (Session 5A) Contributed talks (Session 5B) |
17.00-17.10 |
Closing address and the end of the conference |
MBE’13: Detailed Program
The map
of the conference cites is given here. The directions to the registration cite
(which is the Charles Wilson Building) are shown here
Tuesday April 30th
Venue: Charles Wilson,
ground floor
18.30-20.00 Registration
Wednesday May 1st
Venue: CW2 BPL (Charles
Wilson)
8.15-8.55 Registration
-------------------------------------
8.55-10.45 Introduction and plenary talks 1, 2
Venue: CW2 BPL (Charles
Wilson)
8.55-9.05 Introduction and welcome address
9.05-9.55 Plenary talk 1. Mark Broom (City University London, UK): Evolution in
structured populations: modelling the interactions of
individuals and groups.
9.55-10.45 Plenary
talk 2. Minus van Baalen (Universite
Pierre et Marie Curie, France): Biological
information: Why we need a good measure?
-----------------------------------
10.45-11.20
Coffee
break: CW2 BPL (Charles Wilson)
------------------------------------
11.20-13.00 Contributed
talks (session 1)
Venue: CW2 BPL (Charles Wilson)
Chair: Mark Broom
11.20-11.40 Nadav Shnerb (Bar-Ilan
University, Israel) A new
model for macroevolutionary dynamics.
11.40-12.00 David Kessler (Bar-Ilan
University, Israel) Neutral Selection.
12.00-12.20 Andrew Pomiankowski (University College London, UK) Why are there two sexes?
12.20-12.40 Chris Cannings (University of Sheffield,
UK) Parker’s Model Under
Repeated Invasion.
12.40-13.00 Andrew Morozov (
----------------------------------
13.00-14.20 Lunch break (University Campus)
-----------------------------------
14.20-16.00 Contributed
talks (session 2)
Venue: CW2 BPL (Charles Wilson)
Chair: Andrew Morozov
14.20-14.40 Jan Rychtář (
14.40-15.00 Kateřina Staňková (Maastricht University, The Netherlands) When joining or opting out predator-prey games
depends on energy lost and gained: system-specific solutions from a general
model for mites on apple trees and a general solution from a simplified version
15.00-15.20 Géza Meszéna (Eötvös University, Hungary) Towards a first-principles theory for evolutionary diversification.
15.20-15.40 Claus Rueffler (University of Vienna, Austria) Does organismal complexity favour
the evolution of diversity?
15.40-16.00 Zoltan Barta (
---------------------------
16.00-16.30 Coffee break: ATT001/ATT208 (Attenborough)
---------------------------
16.30-17.50 Minisymposium: ‘Modelling nongenetic inheritance,
part I'
Venue: ATT208 (Attenborough)
Chair: Bram
Kuijper
16.30-16.50 Mathias Kölliker (University of
Basel, Switzerland) Parental effects,
offspring effects and parent-offspring coadaptation
16.50-17.10 Rebecca Hoyle (University of Surrey, UK) Maternal effects and environmental change: a quantitative genetics
approach
17.10-17.30 Rufus A. Johnstone
(Cambridge, UK) Intergenerational
conflict, bet-hedging and the evolution of non-genetic effects.
17.30-17.50 Ido Pen (University of Groningen, the Netherlands) Adaptive evolution of epigenetic inheritance
in heterogeneous environments
16.30-17.50 Minisymposium: ‘Modelling social learning and cultural evolution’
Venue: ATT001 (Attenborough)
Chair: TBA
16.30-16.50 Anne
Kandler (City University, London) Inference of learning strategies from
frequency data
16.50-17.10 Nadav
Shnerb (Bar-Ilan University, Israel) Word frequency and language
evolution: from baby names to texts.
17.10-17.30
Michal Arbilly (
17.30-17.50 Nakamura Mitsuhiro (SOKENDAI, Japan) Sharing information within groups yields in group favoritism in
indirect reciprocity
------------------------
18.00-19.45 Poster session and
reception: CW201 (City Lounge), Charles Wilson
------------------------
Time for rest and relaxation
Thursday May 2nd
9.00-10.40 Plenary talks 3,4
Venue: CW201 (City
Lounge), Charles
Wilson
9.00-9.50 Plenary talk 3. Mike
Boots (University of Exeter, UK) The
evolution of costly defense to infectious disease.
10.00-10.40 Plenary
talk 4. Andrew White (
-----------------------------------
10.40-11.10
Coffee break: CW201
------------------------------------
11.10-13.10 Minisymposium: ‘Evolution in host-parasite interactions and
immunity’
Venue: CW201 (City
Lounge), Charles
Wilson
Chair: Géza Meszéna
11.10-11.30 Eamonn
Mallon (University of Leicester, UK) A
specific immune response in an insect.
11.30-11.50 Alex Best (University of Sheffield, UK) Immune priming in invertebrate hosts: epidemiology and evolution.
11.50-12.10 Samuel Alizon (CNRS, Montpellier, France) Modelling multiple infections in evolutionary
epidemiology: the case of co-transmission.
12.10-12.30 Sebastien Lion (CNRS, Montpellier, France)
Demographic and genetic structuring in
spatial evolutionary epidemiology.
12.30-12.50.
Kalle Parvinen (University of Turku, Finland) Metapopulation dynamics and the evolution of sperm
parasitism.
12.50-13.10 Andy Hoyle (
----------------------
13.10-14.30 Lunch break (University Campus)
----------------------
14.30-15.20 Plenary talk 5
Venue: CW201 (City
Lounge), Charles
Wilson
14.30-15.20 Plenary talk 5 Eva
Kisdi (
15.30-16.30 Minisymposium: ‘Modelling nongenetic inheritance,
part II'
Venue: CW201 (City
Lounge), Charles
Wilson
Chair: Bram
Kuijper
15.30-15.50 Jason B. Wolf (University of Bath, UK) Population genetics of transgenerational
(parental) effects
15.50-16.10 Stuart B. Townley (University of Exeter, UK) The evolution of cross-trait maternal
effects in a changing environment
16.10-16.30 Laurent
Lehmann (University Lausanne, Switzerland) On optimal learning schedules and the marginal value of cumulative
cultural evolution.
15.30-16.30 Minisymposium: ‘Modelling cancer evolution’
Venue: ATT001 (Attenborough)
Chair: Anne Seppänen
15.30-15.50 Alan Terry (University of Dundee, UK) A spatio-temporal model of p53 regulation by
Mdm2, PTEN, and PI3K
15.50-16.10
Irina Kareva (Center of Cancer Systems Biology,
Tufts University, USA) Competition driven cancer immunoediting.
16.10-16.30 Jessica McGillen
(
16.35-17.35 Contributed
talks (session 3A)
Venue: CW201 (City
Lounge), Charles
Wilson
Chair: Ivan Tyukin
16.35-16.55 Renata Retkute (University of Nottingham, UK) Mathematical model for evolution of DNA replication
16.55-17.15 Diana Garcia Lopez (University of
Manchester, UK) Why (some) policing is good: the evolution of
collective group size regulation in plasmids.
17.15-17.35 Dov Stekel (University of Nottingham, UK) Adaptation for protein synthesis efficiency in natural and artificial
gene regulatory networks
16.35-17.35 Contributed
talks (session 3B)
Venue: ATT001 (Attenborough)
Chair: Andrew Morozov
16.35-16.55 Hywel Williams (University of Exeter, UK) Diversity, evolvability,
and the 'adjacent possible' in host-parasite coevolution.
16.55-17.15 Tim Rogers (University of Bath, UK) Demographic noise leads to the spontaneous formation of species.
17.15-17.35 Benjamin Werner (Max-Planck Institute,
Germany) Emergence of stable
polymorphisms driven by random mutations.
------------------------
17.35-18.05 Coffee break: CW201
------------------------
18.05-19.00 Honorary Lecture
Venue: ATT LT1 (Attenborough Tower Basement)
18.05-19.00 Hans Metz (
------------------------
Time for rest and relaxation
Friday May 3rd
9.00-9.50 Plenary talk 6
Venue: CW201 (City
Lounge), Charles
Wilson
9.00-9.50 Plenary talk 6. Alexander Gorban (
10.00-11.00 Contributed
talks (session 4A)
Venue: CW201 (City
Lounge), Charles
Wilson
Chair: Samuel Alizon
10.00-10.20 Viggo Andreasen
(Roskilde University, Denmark) The final size of two competing epidemics.
10.20-10.40 Ruairi Donnelly (Heriot-Watt
University, UK) Parasite evolution when
stressed hosts suffer increased virulence.
10.40-11.00 Anne Nguyen (University Lyon 1, France) Influence of vector spatial dispersal on
virulence evolution and prevalence of pathogen in stochastic environment,
example of Chagas disease.
10.00-11.00 Contributed
talks (session 4B)
Venue: CW2 BCA, Charles Wilson
Chair: Kalle Parvinen
10.00-10.20 Steve Phelps (University Essex, UK) Direct
and indirect reciprocity in dynamic social networks: a data-mining approach.
10.20-10.40 Daniel
van der Post (University of
Groningen, The Netherlands) Integrating the evolution of local
decision-making, behavioral patterns and ecology: anti-predator vigilance in
group foragers.
10.40-11.00
Alexander Bratus (Moscow State University, Russia) Spatial evolutionary dynamics via
distributed replicator equations.
-------------------------
11.00-11.30 Coffee break: CW201, (City
Lounge),
Charles Wilson
----------------------
11.30-13.10 Plenary talks 7, 8
Venue: CW201 (City
Lounge), Charles
Wilson
Plenary talk 7. John McNamara
(University of Bristol, UK) Optimism in environments that vary in space and time
Plenary talk 8. Larissa Conradt (Max-Planck Institute,
-----------------------
13.10-14.30 Lunch break (University Campus)
-----------------------
14.30-16.50 Contributed
talks (session 5A)
Venue: KE527,
Ken Edwards
Chair: Mark
Broom
14.30-14.50 Tim Fawcett (University of Bristol, UK) Information use and the evolution of
play-fighting
14.50-15.10 Gokhale Chaitanya (Max Planck Institute,
Germany) Re-visiting the Red King:
Mutualism and evolutionary multiplayer games.
15.10-15.30 Patrick Doncaster
(University of Southampton, UK) Parasitism
in social dilemmas and the evolution of strong altruism
15.30-15.50 Christopher Quickfall
(University of Sheffield, UK) Can
Altruism Evolve Between Species?
15.50-16.10 Anne Seppänen (University of Turku,
Finland) Multicellularity from quorum-sensing cooperation
16.10-16.30 Mathias
Gauduchon (Aix-Marseille University, France) Co-evolution of mutualism and discrimination
in a spatially explicit environment.
16.30-16.50 Jan Teichmann (City University London, UK)
The evolutionarily dynamics of aposematism: a numerical analysis of co-evolution in finite
populations.
14.30-16.50 Contributed
talks (session 5B)
Venue: KE528, Ken Edwards
Chair: TBA
14.30-14.50 Hiroshi
Toyoizumi (Waseda University, Japan) Reduction of foraging work for better productivity.
14.50-15.10
Paulo Tilles (Univ. of SÃO PAULO, BRAZIL) N-site
approximations for the study of temporal and stationary behavior of opinion
dynamics models.
15.10-15.30 Meike Wittmann
(University of Munich, Germany) Consequences
of the Allee effect for patterns of genetic diversity
15.30-15.50 Guy Jacobs (University of Southampton, UK) Finite
populations and long-distance dispersal: the impact of stochasticity
on population diffusion and the accelerating wave of advance.
15.50-16.10 Bin Wu (Max-Planck Institute, Germany) The vaccination dilemma with imperfect
effectiveness.
16.10-16.30 Lim Aaron (University of Oxford, UK) Unravelling the Host-Virus Interaction in HTLV-I Infection.
16.30-16.50 Michael Pocklington (Leicester, UK) A general framework for adaptive niche-filling networks.
17.00-17.10 Closing address and end of conference: CW201 (City
Lounge),
Charles Wilson
Posters
The special reception and poster session will be held
on the evening of Wednesday, May 1st .
(18.00-19.45, Venue: CW201 City Lounge)
Matthew Adamson (
Ben Ashby (
Stephen Baigent (Univesity collge
Stephen Beckett
(
Robert Clegg (
Gereon Kaiping (University of
Southampton, UK) Emergence of Delegated
Punishment in Public Goods Games.
Bram Kuijper
(
Robert Noble
(
Tuomas Nurmi (University of Turku,
Finland) Evolution of specialization
under non-equilibrium population dynamics.
Juan Ramirez (
Farania Rangkuti
(University of Oxford, UK) Computational
Modeling of Founder Effect in Mauritian Long-Tailed Macaques
Susanne Shultz (
Jan Teichmann
(City University London, UK) The
application on temporal-difference learning in optimal diet models.
Lucas
Vieira Rodrigues-Peres (Universidade de
Bernhard Voelkl
(University of Oxford, UK) Generalized
reciprocity in structured populations.
Xunxun Wu (
Hitoshi
Yamamoto (Rissho University, Japan)
An analysis of generalized metanorms game: cooperation accelerated by defection and
decelerated by reward